Як визначити жорсткість води в домашніх умовах: поради експертів

У сучасному світі пріоритетними є питання здоров’я населення. Погіршення умов життя людини відбувається через забруднені джерела питної води. У зв’язку з цим, виникає потреба визначити якість питної води. Багато хто немає доступу до сучасних лабораторних методів діагностики, і тому вдається до альтернативних варіантів, які дозволяють перевірити характеристики рідини не виходячи з дому.

Жорсткість, звідки вона береться?

Вона обумовлюється наявністю солей кальцію, магнію, заліза та ін. Велика кількість подібних хімічних речовин в складі Н2О змінюють її смак. Вода стає гіркою, а це згубно впливає на систему травлення. При нагріванні та кип’ятінні водопровідної рідини прилади покриваються осадом у вигляді накипу. Усунути який можна за допомогою фільтра для пральної машини та бойлера.

Проте, природна жорсткість з’являється, коли підземні джерела проходять через гірські породи та насичуються кальцієм і магнієм. Водопровідна вода насичується металами протікаючи та сталевих трубах. Для усунення іонів різних металів з води можна поставити фильтр для квартири Гейзер Тайфун 20 ВВ.

Чим небезпечна жорстка вода

Підвищений вміст металів шкодить здоров’ю людини і суттєво впливає на самопочуття. Споживання засміченої рідини закінчується проблемами з суглобами: артритами і поліартритами. Порушується робота нирок, розвивається сечокам’яна хвороба, оскільки солі відкладаються в ниркових канальцях і сечовому міхурі. Вони нашаровуються один на одного, утворюючи каміння різної величини та форми. Позбавитися засмічень в легкий спосіб можна за допомогою фильтра глечика.

Усунення жорсткості – запорука хорошого самопочуття людини. Жорсткість сушить шкіру і волосся, змиваючи захисну жирну плівку з них. Це провокує зниження захисних властивостей шкіри і швидке її старіння.

тен посудомийної машины після жорсткої води
Тестуємо воду

Як виміряти жорсткість води в домашніх умовах? Звичайно, точні показники можна отримати тільки від лабораторної діагностики, але є деяка способів перевірки вміст магнію і кальцію:

 • При використанні звичайного мила, можна визначити жорсткість. Це не точний метод, але він дає приблизне уявлення про властивості розчину. Справа в тому, що миючі засоби погано миляться та утворюють плівчастий наліт на посуді при змиванні.
 • Можна дізнатися за допомогою звичайного листового чаю. Потрібно використати листовий продукт, а не гранульований чи пакетований. Чай, як зазвичай потрібно заварити. Велика кількість солей робить чай каламутним, при вживанні продукту в роті з’являється неприємний присмак.
 • Виміряти тест-смужками. Їх можна придбати в зоомагазинах, в точках продажів сантехніки, в аптеках і супермаркетах.
 • Визначити за допомогою спец-пристроїв. Вам допоможе спеціальний прилад – TDS-метр. Це прилад визначення електропровідності рідини. Чим вона вища, тим більше солей в ній розчинено. Для точного визначення доведеться скористатися інформацією з таблиць та формул, що викладені в інструкції по застосуванню. За рівнем електропровідності можна судити про особливості, які нас цікавлять.

Індикаторні смужки “Жорсткість води”

Дозволяють визначити наявність металів в рідині, що використовується для різних цілей (питна або технічна). Тут не потрібно додаткових витрат та обладнання. Потрібно просто опустити індикатор в розчин і через 1-2 секунди витягти смужку.  Оцініть результат після хвилини просихання смужки. Забарвлення індикатора змінюється від синьо-зеленого до фіолетового кольору. Його треба порівняти з колірною шкалою, яка вказана в інструкції до тесту.
порівняння жорсткості води

Встановлений в ході експерименту колір відповідає градусу жорсткості:

 • > 10Ж – небезпечна для вживання;
 • > 7Ж – підвищений вміст металів, з природного джерела, неочищена;
 • > 5Ж – водопровідна неочищена;
 • > 3ж – задовільна фільтрована або джерельна;
 • <1,5Ж – рекомендована до вживання.

“Біосенсор-Аква-GH”

Готові до використання тест-смужки. Не потрібно додаткового обладнання. Для визначення якості потрібно занурити індикаторну частину в розчин на 2-3 секунди, витягти, і дати просохнути протягом хвилини, при цьому індикаторну частину треба тримати зверху. Для отримання результату, порівняйте колір забарвлення з колірною шкалою на упаковці. Визначивши ступінь жорсткості дізнайтеся більше про системи зворотного осмосу, що повністю усувають засмічення та пом’якшують рідину:
тест-смужка для аналізу води

Зм’якшуємо воду своїми руками

Люди, що піклуються про своє здоров’я не раз задавалися питанням: як знизити жорсткість води в домашніх умовах?

Ось деякі методики:

 • Лимонна кислота допоможе продовжити термін служби пральної і посудомийної машин. Цей спосіб дозволить зменшити кількість домішок, що шкодять нагрівальному елементу.
 • Зменшення концентрації солей фільтрами. Наприклад,  глечик Аквафор, легкий у використанні не потребує особливого догляду. Усуває домішки: хлор, залізо, органічні включення. Також фільтри з глечиком «Бар’єр», ємністю до 1 л для невеликої сім’ї.
 • Для великих об’ємів фільтрації рекомендовано використати касети Бар’єр №6, місткістю до 350 л. Такі фільтруючі системи допоможуть позбутися сторонніх запахів, шкідливих для здоров’я домішок.
 • Очищення кип’ятінням. Це найпростіший метод. Для цього необхідно кип’ятити розчин протягом півгодини на маленькому вогні, потім залишити його остуджувати і відстоюватися протягом доби. Потім злити частину рідини, не скаламутивши осаду. Цей спосіб має недоліки: воду повторно кип’ятити не можна, тому що кардинально змінюється смак. Непридатна для поливу рослин, вона не буде містити корисних мікроелементів.